Cevdet Yılmaz: Toplu etkiyi eylül ayında görmüş olacaksınız

Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz tv100 canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Yılmaz, kamuda tasarrufun toplamda ne kadar olacağına dair bir soruya şu cevabı verdi:

“Burada şunu tercih ettik, Eylül ayında orta vadeli programımızı güncelleyeceğiz. Orada bütçe açığı, cari denge, makro tahminlerimizle ilgili bütün tahminlerimiz güncellenmesi olacak o aşamada bu paket ve diğer izleyen çalışmalarımızın etkisini topluca görecek olacaksınız.”

Cevdet Yılmaz, uygulamanın nasıl olacağını ise şu cümlelerle anlattı:

“Bu çok önemli. En önemli eksikliklerden bir tanesi güçlü bir izleme ve denetleme sistemi. Bu yeni tasarruf programında güçlü bir izleme, denetleme sistemi ve hesap verebilirlik mekanizmasıyla birlikte.”

“BİZİM ŞU ANDA KURLA İLGİLİ HEDEFİMİZ DE TAHMİNİMİZ DE YOK”

TCMB rezervlerinde çok ciddi bir artış olduğunu söyleyen Cevdet Yılmaz, kur tahmini ile ilgili soruya ise şu cevabı verdi:

“Bizim son 1 yıldır uyguladığımız politikalar TL’yi daha cazip hale getirici politikalar. Bir taraftan Merkez Bankamızın rezervlerinde çok ciddi artış oldu, diğer taraftan kurda da nispi olarak daha istikrarlı bir seyir var. Kurla ilgili şunu söylemek isterim Türkiye 2001’de yaşadığı ekonomik krizden sonra sabit kur rejiminden değişken kur rejimine geçti dolayısıyla bizim şu anda kurla ilgili hedefimiz ve tahminimiz yok.”

“GENEL BİR SINIRLAMA KOYMA KARARI ALDIK”

Cevdet Yılmaz, birden fazla yerden maaş alan kamu görevlileriyle ilgili yapılacak düzenlemeyle ilgili ise şunları söyledi:

“Aslında bizim yıllardır genel bir uygulamamız var. Kaç sayıda yönetim kurulu üyeliğiniz olursa olsun sadece bir yerden ücret alma hakkı vermiştik biz. Maaşı dışında bir yerden alma. Bazı istisnaları vardı. Kamuoyunda bu konuyla ilgili bir tepki oluştu. Adaletsizlik duygusu oluşturdu. Genel bir sınır koyma kararı aldık.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir